Hyena skvrnitá

15. 02. 2012 | † 17. 08. 2013 | kód autora: iWd

 Hyena skvrnitá

Přestože hyena skvrnitá (Crocuta crocuta) nebývá obvykle příliš oblíbené zvíře, já jsem ji vždycky obdivovala. Je to majestátní a mocná šelma, přizpůsobivý a poměrně schopný lovec. Většina lidí považuje hyeny za ošklivá zvířata, nicméně já jsem na nich nikdy nic ošklivého nepozorovala.

Hyeny jsou starodávní živočichové, kteří přežívají na této planet už dlouhou dobu, dokládají to i jeskynní malby, např. v Lascaux nebo Chauvet Cave ve Francii, které dokládají o tom, že tato fascinující zvířata žila v době vývoje člověka. Stejně jako mnoho dalších obávaných zvířat byla i hyena v mnoha lidských kulturách odsuzována, ale zároveň uctívána.

Hyena skvrnitá je živočich dlouhý asi dva metry (přesněji 95-166 cm). Přestože nejvíce připomíná psovitou šelmu, hyenovití se zařazují do samostatné čeledi. Jako pro všechny hyeny je i pro hyenu skvrnitou charakteristické ono zvláštní zkosení zadní části těla a krátké zadní nohy. I přesto je hyena schopná poměrně rychlého běhu. Hyena skvrnitá má žlutavou srst pokrytou různě roztroušenými tmavými flíčky, černý čumák a tmavé spodní části nohou.

Tato šelma je známá také svými čelistmi, které jí propůjčují nejsilnější stisk zubů ze všech zvířat na planetě. Díky tomu je tato šelma poměrně obávaná a více jedinců dokáže zahnat i osamoceného lva. Hyeny mají často ve zvyku krást ulovenou kořist, obzvláště slabším šelmám, jako je například gepard. Jejich silné čelisti jim pak umožňují zpracovat z kořisti veškeré části, včetně kostí. Avšak hyena skvrnitá není jen mrchožrout, je také aktivním lovcem, podobně jako příbuzné provité šelmy loví ve smečkách a dokáží skolit i velké kopytníky.

Hyeny jsou společenská zvířata. Žijí v klanech s přísnou hierarchií, které vede dominantní samice. V této skupině se společně starají o mláďata, samice bývá březí 99-130 dnů a rodí 1-3 mláďata. Hlasové projevy hyeny jsou rozmanité, ale charakteristickým zvukem je dobře známý zvuk připomínající chechot, který je slyšitelný na velkou vzdálenost a hyeny si jím označují své teritorium.

Jejich výběh bych pokud možno zrealizovala podle výběhu, jaký mají hyeny v zoo Praha. Jelikož hyeny žijí na afrických savanách, měla by to být suchá plocha s minimem vegetace, maximálně porostem keříků, zato by zde mělo být hodně vyvýšených míst a naopak také hodně úkrytů, kde by se hyeny mohly skrývat. Samozřejmě by zde neměly chybět velké balvany a větve na případně vyhřívání a škrábání. Výběh by měl být obehnaný dřevěnou zídkou vysokou aspoň 1 metr. Na začátek by stačily dvě samice, pokud možno různého věku, aby si mezi sebou mohly vytvořit jakousi prvotní hierarchii a neměly mezi sebou konflikty.


Zobrazit další články tohoto autora

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.